Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır Uzman Tv?

Kırmızı lahana nasıl turşusu yapılır?

Uygun bir kapta 1 su bardağı su, 1 su bardağı üzüm sirkesi ve 1 tatlı kaşığı limon tuzunu da ilave edip karıştıralım. Lahanalarımızın üzerine hazırlamış olduğumuz sirkeli karşımı dökelim. Kapağını sıkıca kapatıp 3-4 gün buzdolabında bekletelim. 3-4 gün sonra kırmızı lahana turşumuz hazır.

Kavanozda mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Mor lahanaları yıkayın ve ince ince doğrayın. İncecik doğradığınız lahanaları derin bir kabın içine alın ve üzerine kaya tuzunu ilave edin. Yaklaşık 5 dakika tuzla birlikte iyice ovun ve 10-15 dakika kadar suyunu salması için dinlendirin. Kavanozun alt kısmına sarımsağın bir kısmını ve karabiberlerin yarısını ekleyin.

Mor lahana salamurası nasıl yapılır?

Mor Lahana Salamurası Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Birçok kırmızı lahanayı patates soyacağı ile soyuyoruz.
 2. Üzerine bir su bardağı sirke bir çorba kaşığı tuz ilave ediyoruz ve güzelce yoğuruyoruz.
 3. Bu karışımı güzelce yoğurduktan sonra 2 saat dinlenmeye bırakıyoruz.
 4. 2 saat sonra kavanozlara dolduruyoruz.
 5. İçindeki suyu döküyoruz.

Sirkesiz mor lahana turşusu nasıl yapılır?

TARİFİ – NASIL YAPILIR?: Kırmızı lahana diklemesine ortadan bölünüp, soyacak yardımıyla kesilir. Süzgece alınıp iyice yıkanır. Sonra bir kaba alınıp, içine tuz, limon suyu koyulup hafifçe ovulur, kavanozlara iyice basılır.

You might be interested:  Samanyolu Tv Ne Zaman Acilacak?(EN iyi 5 ipucu)

Mor lahana nasıl Doğranir?

Eğer tamamını kullanmayacaksanız kullanmayacağınız kadarını bir streç filmle sararak buzdolabına kaldırın. Ortadan ikiye böldüğünüz mor lahanayı ince ince bir bıçak yardımıyla doğramaya çalışın. Ne kadar ince doğrarsanız yumuşatması o kadar kolay olacaktır. Dilerseniz mor lahanalarınızı rendeleyebilirsiniz.

Hızlı mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Kolay Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır:

 1. Mor lahananın dış yaprakları alınır.Dörde böleriz ince ince kıyarız.
 2. Doğradığımız mor lahanayı iki defa yıkar suyunu süzeriz derin kaba alırız üzerine 1 yemek kaşığı salamura tuz ekleriz ve tuzla birlik de ovarak karıştırırız.
 3. Böylece 15 dakika bekletiriz ve mor lahana yumuşar.

Yağlı mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Yağlı Mor Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? Lahanayı istediğimiz şekilde doğrayalım, kavanoza dolduralım,tuz, limon tuzu, sarımsak yağı koyup kavanoz dolana kadar su dolduralım, ağzını sıkıca kapatalım, 10 gün bekleyelim, yemeye hazırdır.

Kolay beyaz lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanaları yıkayıp sterilize ettiğiniz kavanozun içine yerleştirin. Kabuğunu soyup diş diş ayırdığınız sarımsakları lahanaların arasına sıkıştırın. Limon tuzunu sirkeyle karıştırıp lahanaların üzerine dökün. Kavanozun kalan boşluğunu da suyla tamamlayın ve kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

Mor lahana turşusu normal Tuzla olur mu?

Tuz olarak salamura tuz değil, normal sofra tuzu kullanıyorum. Daha uzun süre saklamak istiyorsanız eğer garanti olması için salamura tuz kullanabilirsiniz. Sirke sevmiyorsanız sirke yerine 1 adet büyük bol sulu limon da kullanabilirsiniz.

Salatalar için mor lahana turşusu nasıl yapılır?

3 adet mor lahanayı yıkayıp dış yapraklarını alın 2 ye kesin. Patates soyacağı ile ince ince kıyın. Hepsi bitince 2 adet limon suyunu sıkıp üzerine gezdirin ve harmanlayın. Harmanladıktan sonra 1 buçuk yemek kaşığı kaya tuzunu ve 1 buçuk su bardağı sirkeyi de gezdirip iyice karıştırın.

You might be interested:  Hangi Tv Platformu?

Mor lahana nasıl kesilir?

Mor lahananın dış yaprakları koparılır (Çok sert olduğu için salatanın yapısını bozar.). Mor lahana ortadan ikiye bölünür ve kullanılacak olan kısım ovalanarak yıkanır.

Sarımsaklı mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahananın üst yaprakları alınıp doğranır(ben iri iri doğradım). Doğranan lahana karıştırma kabına alınır üzerine kaya tuzu serpilip iyice ovulur. Yumuşayan lahana kavanozlara bastırılarak doldurulur arasına 2-3 diş sarımsakta konur. Sirke ve limon tuzu karıştırılıp üzerine dökülür geri kalanı su ile tamamlanır.

Limonlu karalahana turşusu nasıl yapılır?

Mor lahanamızı ince ince doğrayın daha sonra içine 1 yemek kaşığı tuz döküp yoğurur gibi karıştırın. Daha sonra kabuğu soyulmuş 2 adet limonumuzu ince ince doğrayıp içine atalım. Daha sonra kavanozlara koyup 1 tane kup şeker atıp bir tane limonun suyuyla içme suyunu karıştırıp üstünü geçesiye kadar suyumuzu döküyoruz.

Limon tuzsuz lahana turşusu nasıl yapılır?

Gerçek turşu tadında:

 1. İri bir lahananın 9 yaprağı yapraklar üçe bölünür tencereye alınır, kaynar su üzerine dökülür 15 dakika kaynatılır.
 2. Suyu süzülür soğumaya bırakılır.
 3. Soğuyan lahanalar bıçakla küçük doğranır. Cam bir kavanoza alınır.
 4. Üzerine elma sirkesi ve limon dökülür.
 5. Ertesi gün tuzsuz turşunuz hazır.

Limonla lahana turşusu nasıl kurulur?

Bir kabın içine sirkeyi, kaya tuzunu, limon tuzunu ve limon suyunu koyup iyice eriyene kadar karıştırıyoruz. İnce ince doğradığımız lahanaları kavanoza basıp erittiğimiz malzemeleri lahanaların üzerine ilave ediyoruz. Ardından dinlenmiş suyla kavanoz tamamen dolacak şekilde suyunu tamamlıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *