Domates Tohumu Nasıl Ekilir Uzman Tv?(Mükemmel cevap)

Çeri domates fidesi nasıl ekilir?

Çeri domates fidesi için öncelikle sebze yetiştirmeye uygun bir saksı temin edilmelidir. 30-40 cm derinliğinde bir saksı yeterli olacaktır. Gübreli saksı toprağı ile saksının yarısından fazlası doldurulduktan sonra tohumlar serpiştirilir. Daha sonra tohumların üzeri örtülerek can suyu verilir.

Domates tohumu ne kadar zamanda çıkar?

Domates tohumu uygun toprağa zamanında ekildikten sonra düzenli olarak sulanmalıdır. Ekilen domates tohumları yaklaşık 15 ile 20 gün arasında çimlenmeye başlayacaktır.

Domates tohumu direk toprağa nasıl ekilir?

işlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün gün içerisinde gerçekleşecektir.

Kiraz domates tohumu nasıl ekilir?

Domates tohumu ekimi Tohumların 3-4 saat ıslatıldıktan sonra ekilmeleri çimlenmeyi kolaylaştırır. Tohumlar ortalama 1 cm. derinliğinde ekilmelidir. Tohum ekimini takiben tekrar hafifçe sulanması faydalıdır. Dikim genellikle tohum ekiminden yaklaşık 7-8 hafta sonradır.

Çeri domates saksıda olur mu?

Küçük saksıda bile yetiştirmeye uygundur. Meyveler oldukça kısa salkımlarda toplandı, turuncu-sarı. Meyvenin verimi ve tadı orta düzeydedir, ancak bu küçük çalılar balkonlarda ve teraslarda harika görünür ve ayrıca dekoratif işlevi vardır. En kaliteli kiraz domates tohumları için lütfen rehberimizi ziyaret edin.

You might be interested:  Vodafone Tv Aylık Ne Kadar?(Mükemmel cevap)

Çeri domates fidesi kaç günde yetişir?

Çimlenmeye başlayan tohumlar domates fidesi halini alır. En az 5-6 gerçek yapraklı fideler artık asıl yerlerine dikilmeye hazırdır. Yani domates kaç güne yetişir sorusuna cevap olarak, fidelerin dikilmesinden yaklaşık 3 hafta sonra meyve oluşumlarının görülmekte olduğu söylenebilir.

Domates fidesi ne zaman çıkar?

Nisan ve Mayıs aylarında toprak tavlı iken dikilmesi daha uygun olmaktadır. Yer çeşitlerinde bitki aralığı, 40-60 cm karık aralığı 120-160 cm arasında olması gerekmektedir.

Domates kaç ayda çıkar?

Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

Domates tohumu hangi ayda Çimlendirilir?

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Tohumdan fide kaç günde çıkar?

Fideler tohumların çimlenmesinden itibaren yaklaşık 45 – 50 günde tarlaya ekilecek hale gelirler. Bu ortalama bir süredir.

Saksıda Domates tohumu nasıl ekilir?

Doldurduğunuz toprağın üst kısmını hafifçe açtırıp domates tohumlarınızı içine yerleştirin ve üzerini yaklaşık 1 santimetre kadar toprakla kapatın. Tohumların ne çok derinde ne de çok yüzeyde olması gerekiyor, 1 santimetre derinde olması çimlenmesini beklerken değerlendirebileceğiniz ideal derinlik.

Tohumdan bitki nasıl yetiştirilir?

Toprağı saksıya yaymak ve üzerini çeşitli gereçlerle ya da el yardımıyla düzleştirip bastırması gerekir. Bu işlem, tohum için önemlidir. Tohumlar bu toprağın üzerine serpildikten sonra, mağazalardan ve ilgili yerlerden kolaylıkla satın alınabilen torf, ince bir tabaka halinde tohumların üzerine dağıtılır.

Çeri domates nasıl büyür?

Bahar aylarında fazla sulanmamalı yaz aylarında bol güneş alan yerde olması gerektiğinden susuz bırakmamalı ve sık sulamalıdır. Aslında tüm domatesler benzer biçimde yetiştirilse de çeri domatesinin fideleri uzayıp yaprakları çoğaldıkça alt yapraklar seyreltilirse daha fazla meyve verir.

You might be interested:  Tv Kanalları Göstermiyor Ne Yapmalıyım?(En iyi çözüm)

Sarı domates nasıl yetişir?

Fide dikimi ilkbahar don tehlikesinin tamamen kalktığı, toprak ve hava sıcaklığı 12-15 ºC’ yi bulduğu zaman yapılır. Dikim genellikle tohum ekiminden yaklaşık 7-8 hafta sonradır. Dikim akşama doğru yapılmalı, fideler güneş altında bekletilmemelidir. Fideler yaklaşık 15-20 cm boylanınca genellikle dikime hazırdır.

Saksıda domates verimi nasıl artar?

Saksının 3’te 1’ini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikelim. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığımız bahçe toprağını saksımıza yavaş yavaş ekleyelim. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *