Dizi Oyuncuları
Dizi Oyuncularına Dair Her Şey

Kuruluş Osman Dizisi Ertuğrul Bey Kimdir?

0

Kuruluş Osman Dizisinde Ertuğrul Bey Karekterini canlandıran oyuncu kim? Dizide çok sevilen erkek oyunculardan biri olan Ertuğrul Bey kim?

Kuruluş Osman dizisinde yer alan, Ertuğrul hakkında sizlere tarihi bilgiler vermek istiyoruz. Ertuğrul Bey kendi döneminde nüfusun pek fazla olmaması nedeniyle barışçıl bir politika izlese bile, aslında kendisi çok büyük bir savaşçıdır. Hem fiziksel manada hem de stratejik anlamda büyük bir devletin oluşumunun en önemli parçalarındandır.

Ertuğrul Gazi 1281 yılına kadar yaşamış ve 93 yaşında hayata gözlerini kapatmıştır. Ertuğrul Bey karakterine ait Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı olan Kuruluş Osman dizisinde karakterin yaşlılık çağı canlandırılıyor. Belki de ülkemizde yaşlılık çağını canlandırabilecek en iyi isimlerden bir tanesi de dizi karakterine hayat veriyor.

Neredeyse Türk Sineması’nın başından beri var olan bir isim, Ertuğrul karakterine hayat verdiği için, dizi oldukça güzel oyunculuk anlarına tanıklık edebileceğiniz türden bir dizi.

Ertuğrul Bey Karakterini Canlandıran Tamer Yiğit Kimdir?

1942’de Balıkesir’de doğan Tamer şuan 78 yaşında bir sanatçıdır. Tamer Yiğit karakterinden önce ki oyunculuk hayatı oldukça eskiye dayanıyor. 1973 yılında evlenen sanatçımız, evliliği nedeniyle oyunculuk mesleğinden biraz uzaklaşmış ve farklı işler yapmıştır.

Tamer Yiğit beş adet film senaryosuna yazarlık yapmış bir isimdir. Oyunculuğa 1961 yılında Atlı Yiğit filmi ile başlamıştır. Ardından seneler geçtikçe yetenekli oyuncuya daha çok iş teklifi gelmiştir. 1963 yılında önceden yaptığı iki işi sayesinde o kadar sevilen bir sima haline gelmiştir ki aynı yıl 7 filmde birden rol almıştır.

1964’ten sonra ise çok fazla iş teklifi almayan oyuncumuz, evlilik kararından sonra iyice işlerden uzaklaşmıştır. 1977 yılında sinemanın ve oyunculuğun hasretine dayanamamış olacak ki sektöre geri dönüş yapmıştır.

Tamer Yiğit Kurtlar Vadisi ve benzeri yapıtlarda da rol almış, oldukça önemli ve büyük bir sanatçıdır. Hem yazar hem de oyuncu olan Yiğit’in Türk Sineması’na kattıkları azımsanamaz.

Kuruluş Osman dizisinde canlandırdığı Ertuğrul karakteri de onun oyunculuğunun ne kadar üst seviyelerde olduğunu tüm kamuoyuna ve izleyenlere göstermektedir. Sinema emekçilerinden biri olan Yiğit gibi daha fazla ismi dizilerimizde görmek dileğiyle.