Tutmayın Küçük Enişteyi Hangi Film?(Soru)

Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen ve Adile Naşit gibi isimlerin yer aldığı film, “Tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin” repliği ile akıllara kazınmıştı. Sizce hangi filmden bahsediyoruz? Tosun Paşa, 1976 Kartal Tibet yapımı güldürü (komedi) filmi.

Tutmayın küçük enişteyi kimdir?

saliverin gitsin!” diye devam eden kemal sunal repligidir. burda küçük enişte rolünde tuncay gürel oynamaktadır.

Enişteyi ne demek?

Bu kapsamda Türk Dil Kurumu sözlüğünde enişte kelimesinin anlamı; bir kişinin kız kardeşinin ya da kadın hısımlarından bir tanesinin kocası şeklinde ifade edilmektedir.

Kimlere eniste denir?

Enişte, bir kişinin halasının, teyzesinin veya kız kardeşinin eşi. Bir kişi ile eniştesi arasında, yakın akraba kabul edilmekle birlikte, herhangi bir kan bağı yoktur.

Eniştelere ne denir?

Enişte kime denir? Kız kardeşin ve diğer kadın akrabaların kocalarına enişte denir. Bazı ailelerde kadınlar, kızlarının kocasına da enişte derler.

Inişte mi enişte mi?

bu atasözümüze benzer bir atasözümüz daha vardır. hayvanın insanı koyun, insanın hayvanı kayın. yenilenmişti bu söz. ” enişte, inilir yokuşta, binilir inişte ” diye bir laf var bizim oralarda. hatta yokuşta da binilmeli derler.

Enişte kaçıncı derece akraba oluyor?

Enişte,yenge evlilik sonucu sonradan oluşmuş kan bağı olmayan akrabalıkta 3. derece olur.

Teyze eşine ne denir?

Hala ve teyzenin eşine enişte denir.

Baldız diye kime denir?

Baldız, erkeğe göre eşinin kız kardeşi. Baldızlık evlilik yoluyla kazanılan bir akrabalık derecesidir. Kişi, baldızının eniştesidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *