Cipralex 10 Mg Film Tablet Ne Işe Yarar?(Çözünme)

Cipralex (essitalopram), seçici serotonin geri alım inhibitörü grubundan bir antidepresandır. Beyindeki serotonin miktarını arttırarak zihinsel dengenin korunmasına yardımcı olur. Çoğunlukla depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılsa da, panik atak için reçete edilebilmektedir.

Cipralex nedir ve ne için kullanılır?

Cipralex antidepresan grubu bir ilaç olarak etki mekanizması nedeniyle depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk (OKB),travma sonrası stres bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu gibi farklı ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanıldığı görülmektedir.

Cipralex 10 mg nedir prospektüs?

CIPRALEX essitalopram içerir. Bu ilaç, depresyon (majör depresif durumlar) ve agorafobili (açık alan korkusu) veya agorafobisiz panik bozukluğu, sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu ve obsesif-kompulsif (saplantı- zorlantı) bozukluk gibi anksiyete bozukluklarında kullanılır.

Cipram ne kadar süre kullanılmalı?

Tedavinin süresi: Durumunuzda herhangi bir düzelme hissetmeniz biraz zaman alsa da CIPRAM kullanmaya devam ediniz. Doktorunuzla konuşmadan önce ilacın dozunu kesinlikle değiştirmeyiniz. Tedavi süresi kişiden kişiye değişir, genellikle en az 6 ay’dır. Doktorunuz tavsiye ettiği sürece tabletleri kullanmaya devam ediniz.

Cipralex birden fazla içilirse ne olur?

Escitalopram aşırı doz belirtileri şunlardır: Baş dönmesi, tremor, ajitasyon, nöbetler, koma (uyanmak mümkün), bulantı, kalp atımında değişiklikler (hızlı veya düzensiz olabilir) ve düşük kan basıncı. Derhal en yakın acil servise başvurunuz.

You might be interested:  Kisa Film Nasil Cekilir?(Çözünme)

Cipralex kimler kullanamaz?

Cipralex, intihara teşebbüs ya da eğilim, saldırganlık, öfke gibi olası yan etkilerinden dolayı 18 yaş altındaki hastalarda tercih edilmemektedir.

Cipralex ile Cipram arasındaki fark nedir?

10 mg. escitalopram etken maddeli citalopramdan olma cipram dan doğma yeni ssri. cipramdan daha seçici olduğu bu yüzden de yan etkilerinin daha az olduğu ve daha hızlı etki ettiği söyleniyor.

Citoles kimler kullanamaz?

Citoles çocuklarda ve 18 yaşın altındaki adolesanların tedavisinde kullanılamaz.

Cipralex kilo aldırır mı?

cipralex içinde essitalopram bulunduran antidepresan bir ilaçtır. diğer antidepresanlara göre nitekim daha az yan etki oluşturduğundan en çok tercih edilen ilaç grubu olan ssrı grubundan bir ilaçtır. direkt olarak kilo aldırma veya verdirme gibi bir etkisi olduğu söylenemez.

Citoles uyku yapar mı?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte ilacın genel yan etkileri iştahta değişimler, baş ağrısı, mide bulantısı, endişeli ruh hali, ani kilo değişimleri, halsizlik ve uyku hali, cinsel isteksizlik olarak görülebilir.

Cipram ne zaman etki eder?

Panik bozukluğu tedavisi amacı ile kullanıldığında CIPRAM, yaklaşık 3 ay sonra maksimum etki gösterir ve tedaviye devam edildiği sürece cevap korunur. OKB tedavisinde etkinin başlaması 2-4 hafta olup, iyileşme zaman içinde görülür.

Cipram bagimlilik yapar mi?

Psikiyatride kullanılan antidepresanlar ( Cipram, cipralex, efexor, lustral, paxil, prozac, anafranil vb..), antipsikotikler (risperdal, zyprexa, zeldox, seroquel vb..), duygudurum düzenleyiciler (lityum, depakin, convulex, tegretol vb..) bağımlılık yapmazlar.

En iyi anksiyete ilacı hangisi?

Daha çabuk tedavi gereken durumlarda yeşil reçete ile temin edilen, yani kullanımı kontrollü ilaçlardan olan benzodiazepinler kullanılır. Bunların en ünlüleri Diazem, Xanax ve Rivotril olarak sayılabilir.

Cipralex doz artırımı nasil olmali?

Cipralex Doz Hesabı İhtiyaç duyulursa günde maksimum 20 mg’a kadar çıkılabilir. Panik bozukluk tedavisinde ise başlangıç dozu ilk hafta günde 5 mg.’dır, ardından günde 10 mg’lık doza çıkılır. İhtiyaç halinde günde maksimum 20 mg’a kadar çıkılabilir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde de önerilen doz günde 10 mg’dır.

You might be interested:  Film Banyosu Nasıl Yapılır?(Mükemmel cevap)

Cipralex orgazmı etkiler mi?

bu ilacı aldığınızda büyük ihtimalle ilk anda çok bir yan etkisini görmezsiniz ancak libido azalması, orgazm olma süresinin uzaması çok yaygın. daha hassas olanlar bulantı ve ağız kuruluğu az biraz da esnemeye hazırlıklı olsun.

Antidepresan yoksunluk belirtileri ne kadar sürer?

Antidepresanı bırakanların yaklaşık %60’ında unutkanlık ve dalgınlık belirtileri aynı anda görülür. Birçok kişide, yoksunluk sendromu olarak adlandırılan bulgular ortaya çıkabilir. Kişi duygularını kontrol etmekte güçlük çekebilir, fevri davranışlar sergileyebilir. Bu süreç genelde bir hafta on gün sürer.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *