Cam Film Cezası Ne Kadar?(Mükemmel cevap)

Avrupa Birliği Standartları kapsamında araçlarına görüşü engelleyecek seviyede cam filmi taktıran araç sahiplerine uygulanacak olan para cezaları Resmi Gazete’de netleşmiştir. Buna göre cam filmi cezası 2021 yılı için 314 TL olarak belirlenmiştir.

Ön cam filmi cezası 2021 kaç TL?

Cam filmi kullanımında ısrar eden sürücülere para cezası işlemi uygulanıyor. 2021 yılı cam filmi kullanımı cezası 314 TL olarak belirlendi.

Ön cam filmi cezası 2020 kaç TL?

2020 Ekim ayı itibariyle oto cam filmi cezası 288 TL. 15 gün içerisinde öderseniz, 72 TL indirim alarak 216 TL ceza ödersiniz.

Cam Film kaç numara serbest?

Hangi Cam Filmleri Serbest? Işık geçirgenliği %70’in üstünde olan yani ışığı %70’ten fazla geçiren cam filmlerinin kullanılması serbesttir. Cam filmi uygulayan yerlerde bu filmler 1 ve 2 numara olarak adlandırılır.

Araç camlarına film çekmek yasak mı?

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre “taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.” ifadesi yer almaktadır. Yani cam filmi aslına bakarsanız kanuna göre her durumda yasak.

Ön cam filmi trafikten men mi?

Bir başka ifadeyle, aracın üretiminde ve ruhsatında olmadığından bahisle her camına film taktırılan araç için ceza düzenlemesi ve aracın trafikten men edilmesi kabul edilemez. Trafik polisi, 2918 sayılı Kanunun 30. maddesini dilediği şekilde uygulayamaz.

You might be interested:  Flaşa Film Nasıl Yüklenir?(EN iyi 5 ipucu)

2021 ön cam filmi yasak mı?

Aracın ön camına kesinlikle cam filmi uygulaması yapılamıyor. Diğer camlarda ise siyah cam filmin oranlarına göre izin veriliyor. Öte yandan oranı her ne olursa olsun ön camda da cam filmi kesinlikle yasak. Ön yanlar için uygulanacak olan siyah film oranı yüzde 30’u geçmeyecek şekilde ayarlanmak zorunda.

Ön cam filmi muayeneden geçiyor mu?

Avrupa Birliği standartları esas alınarak oluşturulan düzenlemeye göre arka camlarda cam filmi serbest olurken ön camlarda film kullanmak yasaklandı. Ön camı filmi olan araçlar muayenelerde ağır kusurlu sayılırlar ve muayeneden geçemezler.

3 numara cam filmi yüzde kaç?

Arka camlarda da bu cam filmi seviyeleri değerlendirilebilir. 2 numara cam filminde ise %70 görüş durumu söz konusudur. Sınırda olmasının yanında kullanımında da herhangi bir sakınca yoktur. 3 numaralı cam filminde ise %55 görme durumu tespiti vardır.

Cam filmine ceza yazılıyor mu?

Önce yasaklanıp sonra serbest bırakılan cam filmi uygulamasına dair ana kriter görüşün engellenip engellemediği oldu. 2019 yılı içerisinde ön camlarda yasak olurken görüşün engellenmesi halinde diğer camlar için 235 TL cezası olacak.

Cam filmi numarası nasıl anlaşılır?

Cam Filmi Numaraları

 • Numara: %85 ışık geçirgenliğine sahiptir. Sürücü görüşünü etkilemez.
 • Numara: %70 ışık geçirgenliğine sahiptir. Sürücünün görüşünü etkilemez ve sorun teşkil etmez.
 • Numara: %55 ışık geçirgenliğine sahiptir.
 • Numara: %40 ışık geçirgenliğine sahiptir.

En kaliteli cam filmi hangisi?

En İyi 9 Cam Filmi Tavsiyesi

 • 3M Cam Filmi. 3M oto cam filmi konusunda sektörün önde gelen ismi.
 • Ziebart. Ziebart ömür boyu garanti sunan nadir markalardan biri.
 • LLumar.
 • Sonax Cam Filmi.
 • Dark Plus % 35 Siyah Açık Ton Cam Filmi.
 • Newdizayn Cam Filmi Amerikan Koyu Ton.
 • Nettedarikcisi Ozy Süper Koyu Siyah Cam Filmi Normal %05.
You might be interested:  Roll Film Pedli Nasıl Kullanılır?(EN iyi 5 ipucu)

Ön cama kaç numara cam filmi?

4 NUMARA TAMAMEN YASAK Ön camda cam filmi kesinlikle yasak olacak. Ön yanlar için uygulanacak oran yüzde 30’u geçemeyecek. Yani ön yandaki cam filmler yüzde 70 geçirgen olacak.

Aynalı cam filmi yasak mı?

Oysa gerek evlerde gerekse de otomobillerde aynalı cam filmleri rahatlıkla kullanılabiliyor. Yakın zaman öncesine kadar otomobillerde yasak olan bu filmler, şu an özgür bir şekilde tercih ediliyor. Günümüzde aynalı cam filmi taktırmak yasal; ancak bu uygulama sadece yan ve arka camlar için geçerli.

Hangi cam filmi muayeneden geçer?

Cam film kalınlığına bakıldığında ise araç muayenesi için en çok 80 um olmalıdır. %98 UV korumalı yapıya sahip olması da cam filmi özelliklerinden arasındadır. Sürücünün arka görüşünde bulunan camlarda ise geçirgenlik durumunun %20 sınırının üstünde olup olmadığı da kontrol edilir.

R43 cam nedir?

R43 cam, araçların fabrika çıkışlarında takılan renkli cam uygulamasına verilen isimdir. TSE tarafından belirtilen R43 cam yönetmeliğinin amacı, camın yolcularda fiziksel yaralanmalara yol açtığını doğrulamak için hangi test türünün gerçekleştirileceğini ve hangi test sonucunun alınması gerektiğini tanımlamaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *